Kuvagalleria
Asus Sabertooth Z87 LGA1150 ATX Emolevy
Myydään
90 €
Tuotteen kuvaus
Tyyppi: Emolevyt
Myyntiin huippulaadukas Asus Sabertooth Z87 ATX-Emolevy.
Emolevystä löytyy mm. järeä virransyöttö eli tällä pystyy tarvittaessa ylikellottamaan prosessoreita huoletta.
Löytyy myös toinen Gigabyte GA-Z87X-D3H -emolevy, jossa vastaava virransyöttö ja muut kattavat ominaisuudet, mutta tässä emolevyssä "ominaisuutena" unohdella bios-asetukset aina kun virrat käyvät kokonaan poissa/virrat katkaistaan virtalähteeltä.
Itseäni ei tämä ole haitannut, kun asetukset pystyy lataamaan joka kerta suoraan profiilista takaisin ja harvemmin katkaisen virtalähteeltä asti kokoonpanon virtaa. 😄 Tämä emolevy voisi vaihtaa omistajaa 75e hintaan, alkuperäinen paketti, io-shieldi yms tarvikkeet. löytyvät mukaan.
Tarkempia teknisiä tietoja/specsit;
- Intel LGA 1150 -kanta + 4 x DDR3 RAM -muistipaikkoja + Z87 -piirisarja + ATX -kokoluokitus
- 8-vaiheinen Digi+ VRM (virransyöttö) prosessorille alumiinisilla jäähdyttimillä ja lämpöputkella varustettuna.
- Tuki 4th Gen (Haswell & Devil's Canyon) Intel Core i3, i5, i7, Pentium, Celeron ja Xeon -prosessoreille, tarkempi tukilista: https://www.asus.com/supportonly/sabertooth_z87/helpdesk_cpu/
- 6 x SATA3 6Gb/s -porttia + 2 x ASMedia SATA 6Gb/s + USB 3.0 Liitin
- Intel Gigabit Ethernet/internet LAN NIC -ohjain
- Realtek 7.1 surround 8-kanavainen ALC1150 koodekin audiopiiri
- Sisäänrakennetut Debug Q-LEDit helppoa vikasietoa varten
- Helppokäyttöinen ja erittäin selkeä ASUS UEFI Bios (Päivitetty valmiiksi uusimpaan vakaaseen versioon!)
Alkuperäisistä tarvikkeista suurin osa pölysuojista löytyy (kuvista poiketen valmiiksi kiinni emolevyssä), molemmat emolevyn mukana tulleet pikkutuulettimet virransyötölle löytyvät (kuvista poiketen valmiiksi asennettuna) sekä tärkeimpänä IO-shieldi löytyy. Myös SATA-kaapeleita on mahdollista saada halutessaan mukaan.
Emolevyn sisäinen äänikortti voi mahdollisesti olla osittain mykkä, en muista varmaksi oliko vika kuulokkeissa vai äänikortissa, mutta ääniliitinten vihreä portti (line out) joskus takkusi toimivuutta -> kuulokkeet siirretty emon HD-audio -liittimeen tuleville kotelon ääniliittimille ja homma jatkui. Jos käytössä on siis erillinen äänikortti (USB, PCIe yms.) tai ääni tulee muuta kuin 3.5mm kautta niin tämä ei silloin ainakaan haittaa.
Ensisijalla nouto, mutta erilliset postikulut maksamalla myös postitus hyvin pakattuna mahdollista.
Avainsanoja: 4670K 4690K 4770K 4790K Z87 Z97
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 25.2.2026 klo 22.08 ・ Ilmoituksen tunnus: 37556896