Kuvagalleria
Kuningaskulkuri (61 cm) moderneilla osilla
Myydään
500 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Merkki: Helkama
Tyyppi: Maantiepyörät
Sukupuoli: Unisex
Myydään hyvistä nykyaikaisita osista koottu pyörä Helkaman klassisen Kuningaskulkuri-rungon ympärille. Pyörää on tosi kiva ajaa, ja se toimii niin kaupungissa kuin pitemmilläkin päiväretkillä. Poljin tällä viime kesänä Helsingistä Porvooseen ja takaisin. Joudun myymään säilytystilan puutteen vuoksi.
Rungon koko 61 cm (olisiko jotain 59 cm center-to-center). Soveltuisikohan noin 180-190 cm pitkille käyttäjille. Kuvien satulan korkeus säädetty pitkäjalkaiselle 187 cm kuskille.
Hinta on kalliimpi kuin alkuperäisosaisilla Kuningaskulkuri-pyörillä, koska pyörän kaikki osat on päivitetty nykyaikaisiin. Osiin kulunut rahasumma on huomattavasti korkeampi kuin myyntihinta.
Pyörä on juuri huollettu ja ketju samalla kuumavahattu. Kuluvat osat ovat uudehkoja. Pyörä suoraan ajoon, eikä pitäisi olla huoltotarpeita vähään aikaan. Keskiö ja ohjainlaakeri uusittu viime kesänä.
Pyörää voi tulla katsomaan Kamppiin. Maksu mobilepaylla.
Osalista:
Runko: Helkama Kuningaskulkuri (61 cm)
Ohjaustanko: Pelago Commuter
Stemmi: Velo Orange ja Velo Orange Threadless Stem Adaptor
Vaihdevipu: Dia-compe thumb shifter (kitka)
Satula: Brooks B17 Carved (pinnassa jälkiä, näkyy kuvassa)
Kammet: Velo Orange 1x
Eturatas: Velo Orange narrow-wide 42t
Takapakka: 9 speed, muistaakseni 11-36.
Takavaihtaja: Shimano Altus
Kiekot: Japanilaisesta Blue Lug -kaupasta ostetut kiekot H Plus Son Archetype -vanteilla ja jollain Shimanon navoilla
Renkaat: Panaracer Pasela 32 mm
Polkimet: MKS XC-III
Jarrukahvat: Tektro FL-750
Jarrut: Tektro, en muista mallia
Jarrupalat: Kool-Stop
Valot: Blue Lug Koma (usb-ladattavat)
Mukaan saa kuvassa näkyvän Ass Saversin Win Wing -kuraläpän ja satulasuojan
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 8.3.2026 klo 9.58 ・ Ilmoituksen tunnus: 37894457
