Kuvagalleria
Lumox EkoAir
Myydään
Toimitus alkaen 4,90 € + ToriDiili-palvelumaksu 4,75 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Uusi
Uusi käyttämätön Lumox EkoAir
LumoX EkoAirilla päivität arinallisesta takasta vähäpäästöisemmän, turvallisemman ja pitkäikäisemmän. Lisäksi säästät puuta (ja rahaa) reilusti aiempaan verrattuna.
Yleiset ongelmat arinallisten takkojen kanssa on: suuri puunkulutus, savuhaitat, huono veto, luukun nokeutuminen, hankala sytyttäminen ja tietenkin päästöt. Kaikki nämä ongelmat kielivät epätäydellisestä palamisesta. Arinallisissa takoissa, joissa ilma tulee alhaalta päin arinan läpi, ilman ja palokaasujen välinen seos ei ole optimaalinen, koska palamisilma tulee suoraan kylmänä puiden alle. Tämän takia palaminen on epäpuhdasta ja suurin osa savukaasuista kulkeutuu palamattomina hukkalämmöksi, saasteiksi ympäristöön ja naapuruston riesaksi.
Ratkaisu näihin ongelmiin on ylivieskalaisen palomiehen Pasi Sillanpään arinallisiin takkoihin kehittämä LumoX EkoAir -ilmaohjain. Sen patentoitu palotekniikka ohjaa palamisilman esilämmitettynä suoraan savukaasuille puiden päälle, silloin savukaasut ehtivät palaa takassa. Tämän ansiosta puu palaa vähäpäästöisemmin, myös savupiippu ja tulisijan rakenteet pysyy puhtaampana ja kestää pidempään. Kun puu palaa puhtaammin se palaa myös tehokkaammin, säästät jopa 40% puunpolttokuluissa. Kaikki kiittää - ympäristö, naapurit, tulisija ja lompakko.
Materiaali: Laser leikattu teräs
Valmistusmaa: Suomi
LumoX EkoAir sopii arinalliseen tulisijaan jonka tulipesän koko on vähintään: Leveys 170 mm, Korkeus 200 mm, Syvyys 300 mm
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 14.3.2026 klo 8.48 ・ Ilmoituksen tunnus: 38285350