Kuvagalleria
Etsitään ylläpitoon!
Ostetaan
Tuotteen kuvaus
Säkäkorkeus: 160 cm
Moikka! Nyt olisi itselläni etsinnässä ylläpitoon hevonen Seinäjoelle talli paikalle.
Mitä vaadin hevoselta:
⚡160cm+ (selvennän myöhemmin)
⚡Max. 12v
⚡HeC-HeB (eli toisin sanoen kaikki askelajit pitää onnistua)
⚡Hoito toimet onnistuu hyvin
⚡Kengitys ja lastaus ongelmaton
⚡Mieluusti maastovarma
⚡Pystyy hypätä (Lupa myös siihen)
⚡Terve hevonen kaiken puolin
Elikkä olen siis itse 18v (täytän 19 tän vuoden lopussa) ja olen koko ikäni hoitanut hevosia ja kasvanut hevosten ympäröimänä. Olen itse jokseenkin pitkä (en siis mitenkään yli pitkä) ja lihas massaa löytyy joten painokin on siis sen vertainen. Itsellä on vanhemmilla noin 150-155cm hevonen joka on hieman pieni ja oikeat pisteet ei hänen kanssaan löydy. Näiden takia en tingi kauheasti hevosen korkeudesta.
Olen itse aina ratsastanut tosi tuoreilla hevosilla, ex ravureilla ja traumasta parantuvilla hevosilla. Tästä johtuen liikkeeni, ratsastus tyyli ja hoito tyyli on harkittu ja hellä. Tämän takia on myös hyvin vähän kokemusta oikeasti paljon osaavista hevosista vaikkakin olen ratsastanut HeA tasoisella hepalla mutta mitään koulu kiemuroita emme ole menneet. Kuitenkin onnistuu käynti, ravi, laukka, pohkeenväistö, laukan vaihdot ja jokseenkin sulut.
Hevosen ihanteellinen aika tulla luokseni olisi heinä-syyskuun aikana mutta haluan kuitenkin antaa aikaa juuri sen oikean hevosen etsinnöille.
Tavoitteet ylläpito hevosen kanssa on simppelit:
- Haluan itse edetä eteenpäin.
- Valmennuksessa käynti.
-Mahdollisesti lähteä kisaamaan hevosella.
Jos on vielä muuta kysyttävää niin tuu vaan YV
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 21.4.2026 klo 15.14 ・ Ilmoituksen tunnus: 40337631