The Nice - Ars Longa Vita Brevis (Japan) – ULTRA RARE WHITE LABEL PROMO – RED
Myydään300 €
Siirry myyjän sivustolle
Kiinnostuitko kohteesta? Siirry Catawikiin ostamaan tai tekemään tarjous painamalla punaista ”Siirry myyjän sivustolle” -painiketta. Näet kokonaishinnan ennen tarjouksen vahvistamista.
- Tärkeää:
Voittavaan tarjoukseen lisätään 9 % ostajansuoja + €3 sekä toimituskulut.
Erinomainen alkuperäinen japanilainen promojulkaisu The Nice - Ars Longa Vita Brevis, julkaistu Immediate Recordsin alaisuudessa kataloginumero IP-8939. Tämä on erittäin harvinainen valkoinen etiketti promo -painos punavärisellä vinyylillä — huomattavasti erikoisemmalla variantilla kuin vakiomyynti Japanista. Mikä tekee tästä kappaleesta erityisen halutun, on se, että sekä alkuperäinen OBI-nyloni että japanilainen insert on säilynyt, komponentteja jotka ovat vuosikymmenten aikana usein erkaantuneet levystä, erityisesti tämän ikäisten japanilaisten progressiivisen rockin painosten yhteydessä.
Julkaistu 1968, Ars Longa Vita Brevis oli The Nice -yhtyeen toinen albumi ja tärkeä varhainen askel brittiläisen progressiivisen rockin kehityksessä. Keith Emersonin johdolla yhtye yhdisti rock-instrumentaation jazzin, psykedelian ja klassisen vaikutteet aikaan, jolloin hyvin harvat bändit työskentelivät tällä mittakaavalla. Albumilla on kappaleet "Daddy Where Did I Come From," "Little Arabella," "Happy Freuds," "Intermezzo from the Karelia Suite," "Don Edito El Gruva" sekä kunnianhimoinen nimikkosuite "Ars Longa Vita Brevis." Pidemmälle kehittynyt nimikkotaiteellinen teos on erityisen merkittävä The Nicen kehityksessä, osoittaen Emersonin suuntaa kohti suurmittakaavaisia klassisen rock -järjestelyjä, jotka myöhemmin tulisivat olemaan Emerson, Lake & Palmerin keskeisiä.
⸻
Kannen kunto (VG+):
Alkuperäinen japanilainen kansi on yleisesti ottaen edelleen erittäin esillepanna, normaaleilla vaaleilla ikä- ja käsittelymerkinnöillä. Takakansi osoittaa näkyvää ikäeroosion laikkaa, joka on otettu huomioon arviota laskettaessa. Tästä huolimatta kansi on rakenteellisesti ehjä ja taidetta esittää erinomaisesti → VG+
OBI / Insert:
Alkuperäinen OBI-nyloni ja japanilainen insert on sekä läsnä että täydellinen, lisäten huomattavasti kokonaiskeräilijäarvoa.
Vinyyli (VG+):
Punavärinen vinyyli säilyttää erittäin hyvän alkuperäisen kiillon ja on edelleen vahva VG+-kappale. Aiemman soiton pinta-merkkejä ja kevyitä nirhautumia on havaittavissa, mutta ei mitään erityisen syvää tai vakavaa → VG+
⸻
Yksityiskohdat
* Japanin painos, 1970
* Immediate Records IP-8939
* Valkoinen etiketti promo / näytekappale
* Punaväriinen vinyyli
* Alkuperäinen OBI mukana
* Alkuperäinen japanilainen insert mukana
Tietoa Catawikista
Catawiki on vuonna 2008 perustettu alankomaalainen verkkohuutokauppa-alusta. Olemme tunnettuja siitä, että olemme erikoistuneet harvinaisten ja poikkeuksellisten esineiden huutokauppoihin. Catawikilla asiantuntijatiimimme arvioi ja tarkistaa kohteet ennen niiden julkaisemista huutokauppaan varmistaakseen niiden aitouden ja laadun.
Näytä koko kuvausHuom! Painike, joka näyttää koko kuvauksen on pelkästään visuaalinen.